Składniki
Ciasto:
3 ½ szkl maki z płaskurki lub samopszy*
2/3 szkl ksylitolu
1 kostka masła
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
3 całe jaja
Szczypta soli
Kilka kropli olejku waniliowego
Owoce:
10 lasek rabarbaru
2 łyżki ksylitolu
1 szczypta cynamonu
1 garść płatków migdałowych
Instrukcja
Rabarbar umyj i pokrój na kawałki długość 1,5-2 cm. Jeżeli będzie to konieczne pozbądź się dłuższych włókien.
Kawałki rabarbaru zasyp ksylitolem i zostaw na kilka godzin aby puściły sok (nie będzie nam on potrzebny do ciasta), dlatego można dolać go np. do kompotu.
Do miski wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i ksylitolem.
Kostkę zimnego masła oprósz mąką i ucieraj na tarce o dużych oczkach. Co jakiś czas posypuj tarkę mąką i mieszaj proszkiem wiórki masła, żeby się nie sklejały. Pamiętaj, że kruche ciasto nie lubi długiego wyrabiania.
Dodaj jajka i ciasto wymieszaj, uformuj z niego 2 kule i odłóż do lodówki, żeby odpoczęło.
Po pół godzinie połowę ciasta rozłóż na blaszce, nakłuj widelcem i znowu włóż na 20-30 minut do lodówki. Następnie piecz spód ciasta około 15 minut w 180 stopniach.
Drugą część ciasta rozwałkuj i wytnij z niej paski do dekoracji, możne też kłaść je w formie kółek, serduszek lub mniej regularnych placuszków:)
Na lekko kruchy spód wyłóż odsączonego rabarbaru, podsyp go cynamonem i płatkami migdałowymi, następnie połóż kawałki ciasta na wierzch i zapiekaj w 180 stopniach kolejne pół godziny.
Można serwować na ciepło z lodami, na zimno z bitą śmietaną lub samo.
Notatki
*Mąka z płaskurki i samopszy to mąka ze starszych odmian pszenicy. Są one odporne na choroby, więc nie muszą być pryskane, stąd są popularne w ekologicznych uprawach. Mają mniej glutenu, za to więcej błonnika, dlatego ciasto jest bardziej sycące, chrupiące i zdrowsze. Mają lekko orzechowy posmak, dzięki czemu wspaniale nadają się do ciast.
Keywords: ciasto rabarbarowe, food lab studio, ksylitol, masło Valio, rabarbar, płaskurka, samopsza