Epigenetyka – czy dietą można zmienić geny?
Epigenetyka to pojęcie z 1942 roku, gdy odkryto możliwość dziedzicznej zmiany genów niedotyczących DNA. Co to oznacza w praktyce? Kobieta w ciąży odżywia się nieprawidłowo. W ten sposób uruchamia w swoim dziecku mechanizmy, mogące prowadzić do pewnych chorób. U dziecka i jego potomstwa. Brzmi poważnie, nie? Oczywiście dieta wpływa na nas na każdym etapie życia. Warto wiec skorzystać w wiedzy, którą mamy na ten temat i swoim żywieniem modyfikować genetycznie nasze ciała. To oczywiście duże uproszczenie, ale wpływ poszczególnych składników jest jednak ogromny.
Na początek kwas foliowy – epigenetyka część 1
Kwas foliowy (wit. B9) wpływa na proces metylacji (na tym poprzestanę wyjaśniając jego znaczenie, żeby Was nie zanudzić), oddam miejsce przykładom. Niedobór kwasu foliowego w diecie (który obserwuje się powszechnie w naszej polskiej diecie), poprzez tzw. niestabilność genetyczną umożliwia powstanie dogodnych warunków dla aktywności genów nowotworowych. Zjawisko spowodowane niedoborem kwasu foliowego (hipometylacjo DNA) zauważono u pacjentów z nowotworami piersi, jajnika, prostaty oraz chorych na białaczkę. Taką hipometylacje dostrzeżono rownież u chorych m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy twardzinie i w zespole Sjögrena.
Niedobory kwasu foliowego a wiek
Na skutek zmian zachodzących wraz z wiekiem w naszym organizmie obserwuje się naturalny spadek metylacji. Na szczęście zwiększenie spożycia kwasu foliowego, może ten niekorzystny proces spowolnić lub zatrzymać.
Kwas foliowy to nie wszystko
Aby korzystnie wpłynąć na epigenetykę, poza uzupełnieniem niedoborów kwasu foliowego należy rownież zadbać o odpowiednia podaż witaminy B12, choliny oraz betaniny, które biorą udział w tym samym cyklu przemian co witamina B9.
Celowo piszę o uzupełnieniu niedoborów, a nie o suplementacji, ponieważ nadmierne spożywanie suplementów wcale nie jest dobre. Najlepiej, gdy niezbędne produkty pochodzą bedą ze świadomej diety, a niedobory suplementować będziemy świadomie (zamiast wziąć multiwitaminę).
Kwas foliowy znajduje się przede wszystkim w zielonych roślinach liściastych, pełnych ziarnach zbóż oraz roślinach strączkowych. Pamiętajcie jednak, że im dłużej je przechowujemy, tym jego zawartość spada. Poniżej przepis na zielony koktajl który jest źródłem kwasu foliowego 🙂
Za Inspirację służył mi artykuł Karoliny Korabin zamieszczony we “Współczesnej genetyce” nr 15.