Ciasto rabarbarowe
Jak wiedzą obserwujący mnie na Facebooku i Instagramie, uczestniczę w kursie na „Kulinarne prawo jazdy wersja wege” w Food Lab Studio. Uczę się jak smacznie i ciekawie wprowadzać dania kuchni roślinnej. W wielu przypadkach produkty zwierzęce można spokojnie zastąpić, podmienić czy nawet usunąć z naszej kuchni. Ale wszyscy znawcy mówią, że jest jeden produkt, którego aksamitnej konsystencji i aromatu wyprzeć nie ma czym. To niezastąpione masło. I z nim właśnie robię fantastyczne ciasto rabarbarowe.
Dziś, sezonowo, proponuję rabarbarowe kruche ciasto, zmieniając nieco przepis legendarnego jabłecznika mojej babci. Każdy kogo nim częstowałam, mówił, że to najlepsze ciasto rabarbarowe jakie jadł.
Jest również wersja dla totalnych łasuchów. Nie mogę jej nie zaproponować. To opcja serwowania z gałką lodów. Lub… z porcją bitej śmietany! Tak robiła to moja babcia Dana i jest to dla mnie smak absolutnie wspaniały!
Edit. Moje życie wygląda po dwóch latach zupełnie inaczej. Zamiast piec rabarbarowe ciasto, od rana sadzę rabarbary wraz z innymi warzywami i owocami. Podtrzymując pogląd, że najważniejszy jest produkt, zajęłam się właśnie nim! W przyszłym roku upiekę ciasto z mojego własnego rabararu! Oby! Zatem do kuchni lub do ziemi!
DrukujCiasto rabarbarowe
Składniki
Ciasto:
3 ½ szkl maki z płaskurki lub samopszy*
2/3 szkl ksylitolu
1 kostka masła
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
3 całe jaja
Szczypta soli
Kilka kropli olejku waniliowego
Owoce:
10 lasek rabarbaru
2 łyżki ksylitolu
1 szczypta cynamonu
1 garść płatków migdałowych
Instrukcja
Rabarbar umyj i pokrój na kawałki długość 1,5-2 cm. Jeżeli będzie to konieczne pozbądź się dłuższych włókien.
Kawałki rabarbaru zasyp ksylitolem i zostaw na kilka godzin aby puściły sok (nie będzie nam on potrzebny do ciasta), dlatego można dolać go np. do kompotu.
Do miski wsyp mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i ksylitolem.
Kostkę zimnego masła oprósz mąką i ucieraj na tarce o dużych oczkach. Co jakiś czas posypuj tarkę mąką i mieszaj proszkiem wiórki masła, żeby się nie sklejały. Pamiętaj, że kruche ciasto nie lubi długiego wyrabiania.
Dodaj jajka i ciasto wymieszaj, uformuj z niego 2 kule i odłóż do lodówki, żeby odpoczęło.
Po pół godzinie połowę ciasta rozłóż na blaszce, nakłuj widelcem i znowu włóż na 20-30 minut do lodówki. Następnie piecz spód ciasta około 15 minut w 180 stopniach.
Drugą część ciasta rozwałkuj i wytnij z niej paski do dekoracji, możne też kłaść je w formie kółek, serduszek lub mniej regularnych placuszków:)
Na lekko kruchy spód wyłóż odsączonego rabarbaru, podsyp go cynamonem i płatkami migdałowymi, następnie połóż kawałki ciasta na wierzch i zapiekaj w 180 stopniach kolejne pół godziny.
Można serwować na ciepło z lodami, na zimno z bitą śmietaną lub samo.
Notatki
*Mąka z płaskurki i samopszy to mąka ze starszych odmian pszenicy. Są one odporne na choroby, więc nie muszą być pryskane, stąd są popularne w ekologicznych uprawach. Mają mniej glutenu, za to więcej błonnika, dlatego ciasto jest bardziej sycące, chrupiące i zdrowsze. Mają lekko orzechowy posmak, dzięki czemu wspaniale nadają się do ciast.
Keywords: ciasto rabarbarowe, food lab studio, ksylitol, masło Valio, rabarbar, płaskurka, samopsza