Dieta przed badaniami diagnostycznymi
Postanawiamy zadbać o swoje zdrowie, a może dostajemy skierowanie na badania, bo coś niepokoi lekarza… i co wtedy? Dieta przed badaniami diagnostycznymi jest bardzo ważna i może wpływać na ich wyniki. Co robić, aby wyniki były najbardziej wymierne?
Dieta przed badaniami krwi
Zazwyczaj materiał pobiera się rano, po około 12 godzinach bez jedzenia (na czczo). Jeśli przed ostatnie dni jedliśmy inaczej niż zwykle, wyniki krwi mogą wyjść zupełnie zmienione. Mowa tu nawet o 7-11 dniach, zwłaszcza w przypadku składników lipidowych osocza.
Od sposobu żywienia i stylu życia zależy: stężenie kreatyniny, mocznika, chlorków i jonów potasu.
Stężenie jonów sodu, mocznika, kwasu moczowego i trójglicerydów zależy od obfitości, czasu i zawartości poprzedniego posiłku.
Mocny wzrost GGT (glutamylotransferaza) oraz objętości erytrocytów występuje w ciągu 48 godzin po spożyciu alkoholu.
W „radykalnych” dietach redukujących masę cała można spodziewać się wzrostu kwasu moczowego do ponad 10mg/dl. Alkohol również powoduje podwyższenie poziomu kwasu moczowego i trójglicerydów.
Stężenie „dobrego” tłuszczu w postaci HDL można zwiększyć między innymi przez regularne uprawianie sportu. Jeśli na naszych wynikach pojawi się niskie stężenie „złego” tłuszczu w postaci LDL, oznacza to, że istnieje niewielkie niebezpieczeństwo zawału serca, nadciśnienia lub udaru mózgu w przypadku tego czynniku ryzyka.
Fosfataza zasadowa u dzieci w wieku wzrostowym pojawia się w wyższych stężeniach przez rozwój kości. U dorosłych natomiast może być sygnałem chorób dróg żółciowych lub układu kostnego.
Zmniejszone stężenie sodu- przy silnym obciążeniu psychicznym lub fizycznym
Również aktywność fizyczna może spowodować błędy w wynikach badań laboratoryjnych, np. duży poziomu CPK.
USG jamy brzusznej
12 h przed badaniem nie należy jeść ani pić. Żywność I płyny w żołądku mogą zniekształcać widoczność jamy brzusznej.
W przypadku USG pęcherza, należy wypić nawet do 6 szklanek wody – 2 h przed badaniem.
Przed badaniem kału.
Minimum 2 dni przed badaniem nie powinno się jeść surowego mięsa na przykład w postaci tatara, aby uniknąć sfałszowania wyniku.
Kolonoskopia
Dzień przed badaniem, należy zastosować specjalną dietę bez produktów stałych. Co oznacza, że wszystkie spożywane posiłki powinny być w konsystencji papkowatej. Jeżeli chodzi o napoje to dozwolona jest: woda, kawa i herbata bez dodatku mleka lub śmietanki i czysty rosół. Należy unikać czerwonych płynów, ponieważ w trakcie badania mogą być pomylone z krwią.
Spirometria
Lepiej nie zjadać dużego posiłku przed badaniem, żołądek jak jest wypełniony przenosi przeponę do góry, przez co zmniejsza się ilość miejsca dla płuc i ciężej się oddycha.
Przed EEG
Przed badaniem elektroencefalograficznym zaleca się spożycie lekkiego posiłku oraz unikanie kofeiny, która może zaburzyć wynik badania.
Badanie gęstości kości
Nie powinno się przyjmować suplementów wapniowych przynajmniej 24h przed wykonaniem badania.
Ważne, aby przyjść wypoczętym.
Źródło:
www.mayoclinic.org
Jak interpretować wyniki badań – Herbert Woschnagg, Wolfgang Exel.