Żywienie w chorobach stawów
Ponieważ moja mama cierpi na choroby zapalne stawów, ostatnio zainteresowałam się książką „S.O.S dla stawów” wydawnictwa M w ramach serii Zdrowe Zdrowie. Ku miłemu zaskoczeniu, okazuje się, że ta publikacja to znacznie więcej niż tylko żywienie w chorobach stawów.
S.O.S dla stawów
Książkę napisały dwie dietetyczki ze Śląska: Katarzyna Olejniczak oraz Anna Piekarczyk. Rzadko spotykam się z tak pieczołowicie napisaną publikacją, traktującą nie tylko o kwestiach medycznych i dietetycznych, ale również psychologii, fizjoterapii (ten rozdział napisała Ewelina Książek, która jest ekspertką w tej dziedzinie) oraz psychologii i ziołolecznictwie.
Podobają mi się również praktyczne i życiowe rady, jak chociażby przypomnienie znaczeniu relacji międzyludzkich w przypadku przewlekłych, bolesnych chorób. Autorki opisują psychologiczne podejście w terapii poszczególnych chorób (w dziale poświęconym dokładnemu opisowi chorób). Poświęciły one również oddzielny dział dotyczący roli psychiki w leczeniu chorób zapalnych. Czyni to książkę „S.O.S dla stawów” jako niezbędną do przeczytania nie tylko przez chorych, ale i ich bliskich.
W pierwszym rozdziale pt. Choroby stawów, bardzo przystępnym językiem, ale również bardzo dokładnie, opisują po kolei wszystkie możliwe choroby stawów, postępowanie terapeutyczne z dokładnym opisem badań jakim należy się poddać. Co niezwykle cenne, moim zdaniem, dziewczyny opisują również po co te badania są i jak należy interpretować wyniki (że np. 75% z RZS po roku choroby ma obecny we krwi czynnik reumatoidalny, ale można mieć RZS bez tego markera).
Mimo dość powszechnych spotkań z pacjentami z łuszczycą, nie zdawałam sobie sprawy, że objawy skórne często poprzedzają choroby stawów.
Dowodzą również, na podstawie badań, silnych relacji między stanem zapalnym stawów, a zdrowiem jelit.
Autorki wychodzą z założenia, że „im więcej wiesz o swojej chorobie, tym łatwiej sobie z nią radzisz.” W interdyscyplinarnym podejściu do książki widać, że mają olbrzymie doświadczenie i wiedzę w tym zakresie.
Żywienie w chorobach stawów
Drugi rozdział to Dieta i styl życia. W nim opisują poszczególne składniki diety, ich źródła i wpływ na poszczególne choroby stawów. Szczegółowo rozprawiają się z faktami i mitami powiązanymi z okołodietetycznymi zaleceniami dotyczącymi chorób stawów.
Bardzo podoba mi się graficzna prezentacja i podział antyoksydantów, powiązanych z barwnikami w warzywach i owocach. Ta książka zresztą cała jest przepięknie wydana. Fantastyczne ilustracje Marcina Jakubionka z pewnością nie są najważniejsze, ale uprzyjemniają czytanie.
Część trzecia, obejmująca niemal połowę książki, to przykładowy jadłospis przeciwzapalny na dwa tygodnie. Po nim jest lista przepisów, z pięknymi zdjęciami autorki Katarzyny Olejniczak.
Obok przepisów mamy informację o czasie przygotowywania danego posiłku oraz o jego wartościach odżywczych, w tym ilości błonnika i wapnia.
Bardzo polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym chorobami stawów, ponieważ stanowi ona pełne kompendium wiedzy na ten temat, z niezwykle praktycznym podejściem do tematu. A dostępna jest w promocyjnej cenie TU.