Porozmawiajmy szczerze o otyłości
W ubiegłym tygodniu podczas obchodów Światowego Dnia Otyłości brałam udział w konferencji – co więcej – prowadziłam ją! Ale nie będę się dalej chwalić moją nową funkcją zawodową 🙂 Porozmawiajmy szczerze o otyłości.
Otyłość jest niezwykle skomplikowaną, poważną chorobą, która przyczynia się do wielu wielu powikłań (ponad 200). Na jej występowanie wpływa ponad 100 różnych czynników – genetyczne, ekonomiczne, psychologiczne, kulturowe, zdrowotne. Łatwo nam ocenić kogoś – jesteś gruba bo nic nie robisz, jesz i masz wszystko w nosie. Zapewniam Was, że osoby otyłe wiedzą że są otyłe i walczą ze swoją chorobą jak nikt nie śni. Dyskryminując, oceniając oraz stygmatyzując wcale nie pomagamy. Robimy szkodliwą rzecz, dlatego zapraszam Was na wyzwanie: Porozmawiajmy szczerze o otyłości.
Dzień 1.
Wiedza kluczem do zrozumienia
Otyłość to poważna choroba przewlekła o złożonej patogenezie prowadząca do ponad 200 powikłań. W Polsce u 69% mężczyzn i 57% kobiet diagnozuje się zbyt wysoką masę ciała (indeks BMI równy 25 lub więcej). Natomiast z otyłością (indeks BMI 30 lub więcej) zmaga się co 4 Polak! Pomimo tych alarmujących danych, otyłość dla społeczeństwa jest wciąż krępującym i wstydliwym tematem. O nim rozmawia się trudno albo wcale. Dodatkowo wokół otyłości krąży wiele stereotypów i mitów powodujących, że pacjenci często spotykają się z zupełnym brakiem zrozumienia oraz wykluczeniem przez otoczenie.
Biorąc pod uwagę powyższe statystyki, istnieje ogromna szansa, że część z Was zmaga się z problemem otyłości. Ewentualnie w swoim biskim otoczeniu masz osoby chore na otyłość. Żeby móc skutecznie pomóc sobie lub naszym najbliższym w walce z chorobą, konieczna jest odpowiednia wiedza na ten temat. Jej przyczyn i konsekwencji, a także możliwości leczenia. Edukacja na ten temat ma również na celu zarówno ograniczenie epidemii otyłości w przyszłości, ale także uwrażliwienie na problemy i potrzeby chorych. Dlatego w ramach pierwszego zadania naszego wyzwania Porozmawiajmy szczerze o otyłości rozprawiamy się z najczęstszymi mitami wokół otyłości.
Otyłość nie jest groźną chorobą
Trudno znaleźć inną chorobę, która ma aż tak wiele konsekwencji – otyłość może doprowadzić do ponad 200 różnych powikłań. Podwyższony wskaźnik BMI zwiększa ryzyko zachorowań na takie choroby jak cukrzyca typu 2 (o ponad 90 razy!), nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, przewlekłe choroby nerek, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu mięśniowo – szkieletowego oraz niektóre nowotwory, takie jak m.in. rak piersi, rak jajni- ków, rak jelita grubego, rak trzustki, rak nerki czy rak przełyku. Szacuje się, że w Unii Europejskiej 100 tysięcy nowotworów rocznie wywołanych jest otyłością! Przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także umieramy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.
Wystarczy zmienić styl życia
Jednym z bardzo krzywdzących mitów jest to, że otyłość jest wyłącznie winą pacjenta i wy- starczy zmienić swoją dietę i zacząć więcej się ruszać, by zmienić ten stan rzeczy. Natomiast wielu pacjentów mimo ogromnych wysiłków nie jest w stanie zredukować masy ciała do poziomu, który nie zagraża ich życiu. Kluczem do rozpoczęcia skutecznych działań terapeutycznych jest uświadomienie, że otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, ponieważ zagraża życiu. Chociaż nie we wszystkich przypadkach zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna przekłada się na osiągnięcie celu. Bez wątpienia już w pierwszych stopniach otyłości należy udać się do lekarza, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednią ścieżkę terapeutyczną. Osoba z otyłością powinna być pod opieką ekspertów wielu specjalności, tj. lekarza, dietetyka, fizjoterapeuty oraz psychologa.
Otyłość zawsze wynika ze złych nawyków żywieniowych
Otyłość jest chorobą o niezwykle złożonej etiologii. W rzeczywistości współczesna nauka nie zna w pełni przyczyn rozwoju otyłości. Niewątpliwie na predyspozycje do jej wystąpienia nakładają się te związane ze system życia. Takie jak m.in. nieprawidłowa dieta (zbyt duże porcje, żywność wysoko przetworzona i bogatoenergetyczna). To również ciągły stres i pośpiech czy zbyt mała aktywność fizyczna. Ale wśród przyczyn otyłości należy również podkreślić te czynniki, które predysponują nas do nadmiernej masy ciała i te, które w żaden sposób nie są zależne od pacjenta. Do nich też możemy zaliczyć czynniki epigenetyczne i genetyczne, czynniki płodowe, hormonalne, a także psychologiczne.
Porozmawiajmy szczerze o otyłości
ZAPRASZAM WAS DO OBEJRZENIA KRÓTKIEGO VIDEO, PRZEDSTAWIAJĄCEGO HISTORIĘ PACJENTKI Z OTYŁOŚCIĄ.
Konkludując przypominam Wam o tym, że robię wyzwanie – porozmawiajmy szczerze o otyłości trwa 5 dni, śledźcie dalsze zadania i dawajcie znać, jak Wam idzie!