Dieta planetarna – przykładowy jadłospis.
Dziś zagadnienie szczególnie mi bliskie – dieta planetarna. Chciałabym przybliżyć Wam jej założenia i pokazać przykładowy jadłospis. Mam nadzieję, że zainspiruje on kogoś z Was i popchnie do zmian w myśleniu o jedzeniu. Czym jest dieta planetarna i jakie są jej kluczowe zasady?
Dieta planetarna.
Idea diety planetarnej stworzona została przez zespół naukowców skupionych wokół organizacji EAT z siedzibą w Sztokholmie. W czasopiśmie “The Lancet” opublikowali oni raport dotyczący wyników badań mówiących, jak sposób żywienia ludzi w krajach wysokorozwiniętych wpływa na środowisko naturalne i rozwój chorób cywilizacyjnych związanych z odżywianiem. Jak się domyślacie, wyniki raportu były zatrważające. To my i nasze żywieniowe wybory odpowiedzialni jesteśmy za postępujące wyniszczanie klimatu i siebie. Jako ludzkość znaleźliśmy się w punkcie, w którym taniej najemy się kupionym w supermarkecie mięsem niż warzywami, a musimy pamiętać, że dla dużej części ludzkości to czynnik materialny jest tym decydującym.
Jeśli jednak czujemy, że mamy wybór, powinniśmy myśleć o tym, co jemy. Konsumpcyjnie ukierunkowany świat nie oszczędza Ziemi. Pod kolejne pola uprawne wycinane są lasy, a zebrane plony w większości przeznaczane są na paszę dla przemysłowo hodowanych zwierząt, choć te same zboża mogłyby wyżywić miliony niedożywionych i głodujących osób..
Kluczowe zasady diety planetarnej.
Podstawą diety planetarnej są pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa i ryby. Ważnym elementem diety planetarnej są rośliny strączkowe, będące źródłem białka. Jeśli jeszcze nie próbowałaś, polecam zupę krem z bobu z mojego przepisu, sezonowo i pysznie! Jajka i drób mogą być obecne na naszych talerzach w umiarkowanych ilościach. Ograniczyć powinniśmy spożycie czerwonego mięsa, ponieważ to produkcja wołowiny najsilniej przyczynia się do zmian klimatycznych. Całkowicie powinniśmy zrezygnować z dodanych cukrów i tłuszczów nasyconych. Wybierajmy produkty jak najmniej przetworzone, a podziękuje nam za to nie tylko nasze ciało, ale i planeta.
Jadłospis w diecie planetarnej.
Do stworzenia przykładowych jadłospisów zaprosiłam wspaniałą dietetyk kliniczną Katarzynę Frąckiewicz. Kaloryczność, jaką przyjęłyśmy to około 2000-2200 kcal – średnie zapotrzebowanie kobiety. Pamiętajcie, że warto ustalić własne zapotrzebowanie kaloryczne i nieco zmodyfikować podane propozycje np. poprzez regulowanie wielkości porcji.
Jadłospis na przykładowy tydzień diety planetarnej możecie pobrać tutaj: Jadłospis – dieta planetarna.