Melon w diecie
“Ktoś mi ukradł mój melon. Kazik, Leon lub Napoleon…” To piosenka, która nie wychodzi nam z głów. Podczas naszej podróży po Peloponezie mijamy melonowe pola, stoiska z melonami oraz ciężarówkę pełną tych owoców. W chłopcach zrodziła się ogromna nadzieja na to, że jedna z żółtych piłek spadnie na drogę, a my ją zgarniemy i zjemy. Perspektywa tego szczęśliwego zbiegu okoliczności była dla nich o wiele bardziej nęcąca niż “banalne” zakupienie owocu. A ja od razu myślę o tym, jakie zadanie ma melon w naszej diecie i co można z niego zrobić.
DrukujMentolowe orzeźwienie
Opis
Przepis na koktajl pochodzi z książki pt.“Superkoktajle dla zdrowia i urody”
Składniki
1 plasterek melona (ok. 2–3 cm) garść malin
1⁄2 limonki
10 listków mięty
1⁄2 szklanki wody
Instrukcja
Melon, maliny, limonkę oraz miętę wyciskamy w wyciskarce do soków lub sokowirówce.
Dodajemy wodę i mieszamy.
Notatki
Olejki eteryczne z mięty rozluźniają nas, uspokajają, wspierają trawienie oraz rozszerzają drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie.
Melon w diecie
Czy wiecie, że melon jest …. rodzajem ogórka? Z rodziny dyniowatych. I ma on w sobie bardzo dużo beta – karotenu, który jest świetnym przeciwutleniaczem, który pomaga utrzymać nam piękny kolor skóry oraz chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. To barwnik występujący w żółtych, pomarańczowych i czerwonych roślinach, z którego w sytuacji niedoborów możemy w naszym ciele wyprodukować witaminę A. Jest niezwykle ważny dla prawidłowego widzenia (szczególnie po zmierzchu) oraz działa przeciwmiażdżycowo.
Melon na układ krążenia wpływa również dzięki wysokiej zawartości potasu. Dzięki niemu łatwiej utrzymać nam ciśnienie krwi na niezbyt wysokim poziomie i leczyć niewielkie nadciśnienie. Poza tym ważny jest on do prawidłowej pracy mięśni i warto go spożywać w czasie gdy upały lub aktywność fizyczna zwiększają naszą potliwość.