Herbata to coś, bez czego żyć nie mogę
Gdy wchodzimy do zaprzyjaźnionej herbaciarni pan już wie, że bierzemy yunnan black cloud i pyta co jeszcze. Herbata to nasz poranny rytuał. Kto pierwszy wstaje zaparza ją w dużym czajniczku, pod nim stawia świeczkę i w ten sposób daje ‘zasilanie’ pozostałym domownikom. Ale herbata nie jedno ma imię. Jest nie tylko czarna, ale i biała, zielona, owocowa, czerwona oraz niebieska.
Herbata to napój lubiany przez wielu Polaków nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i lecznicze. I tak, dzięki piciu herbaty możemy pozbyć się zaparć, oczyścić organizm czy poprawić zdolności pamięciowe. Wszystko jednak zależy od tego jaką wybierzemy.
Herbata zawiera w sobie teine i ma właściwości pobudzające, ale nie ma negatywnego wpływu na serce i układ krążenia, jak to jest w przypadku kawy. Działa moczopędnie, obniża poziom cholesterolu we krwi, neutralizuje wolne rodniki i przede wszystkim działa przeciwnowotworowo. Aby jednak wszystkie te właściwości z niej wydobyć ważny jest proces parzenia herbaty.
Parzenie herbaty krócej niż 3 minuty sprawi, że wpłynie ona na nas pobudzająco, dłużej niż 5 minut – kojąco. Herbata parzona dłużej niż 15 minut ma negatywny wpływ na nasz żołądek, ale polecana jest wówczas kiedy mamy problemy z biegunką.
Herbatę wykorzystuje się w produkcji kosmetyków ponieważ ma właściwości m.in.:
-łagodzące,
-przeciwzapalne,
-antyoksydacyjne,
-wzmacniające,
-odchudzające
-oczyszczające
Herbata nie jeden ma kolor
Jak już wspomniałam jest wiele gatunków herbat. Do najpopularniejszych zaliczane są: czarna, biała i zielona.
Herbata czarna zawiera kofeinę, taniny i antyoksydanty. Połączenie tych składników sprawia, że jest ona jednym z najpopularniejszym napojem wśród Polaków. Jej regularne picie obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Wzmacnia naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom krwi. Hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Mówi się, choć nie jest to jeszcze naukowo udowodnione, że systematyczne picie czarnej herbaty ma wpływ na leczenie chorób nowotworowych i wzmacnia działanie leków.
Oprócz tego czarna herbata świetnie działa na:
– skórę,
-na zatrucia,
-przemęczenie,
-zęby
Pamiętajmy tylko o jednym wszystko co jest w nadmiarze może nam zaszkodzić. Zbyt duża dawka czarnej herbaty może sprawić, że będziemy mieli problemy z bezsennością, kołataniem serca, bólem głowy i drżeniem mięśni.
Herbata zielona
Ostatnio bardzo modny napój po mimo tego, że jej smak nie jest idealny. Mówi się, że to herbata młodości, który wspomaga odchudzanie.
Aby przygotować pyszną zieloną herbatę należy użyć wody miękkiej, ubogiej w wapń i niechlorowanej. Wówczas łyżeczkę suszu zalewamy wodą o temperaturze 80oC. Parzymy przez 3-4 minuty. Pamiętajmy, aby woda była świeża i tylko raz gotowana.
Zielona herbata ma wpływ m.in. na.:
-odchudzanie,
-przedłuża życie i chroni przed demencją,
-zmniejsza ryzyko rozwoju raka,
-pobudza i orzeźwia,
-wspomaga układ krążenia,
-zapobiega paradontozie,
-poprawia wygląd skóry,
-przeciwdziała cellulitowi.
Zieloną herbatę odradza się dzieciom poniżej 10 roku życia oraz picia w jej nadmiarze osobom starszym, chorym na serce, z nadciśnieniem tętniczym oraz jaskrą.
Herbata biała
Kiedyś to napój tylko dla bogatych, dzisiaj dostępny dla nas wszystkich. Biała herbata jest najmniej przetwarzana co ma wpływ na jej właściwości, bowiem ma najwięcej składników odżywczych w porównaniu do herbaty czarnej czy zielonej.
Aby zaparzyć zdrową i dobrą białą herbatę należy wsypać dwie łyżeczki jej liści i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Parzymy około 3,5 minuty.
Do największych zalet białej herbaty należy:
-pobudza i orzeźwia,
-działa silnie antyoksydacyjnie,
-ma właściwości antystarzeniowe,
-działa antybakteryjnie,
-zapobiega powstawaniu bakterii w jamie ustnej,
-zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia