Co zrobić, żeby dzieci jadły warzywa? Część 2 (nie ostatnia)
Zainteresowanie postem o zachęcaniu dzieci do jedzenia warzyw jest ogromne, dlatego kontynuuję temat! 🙂 Jak pisałam ostatnio dostępność jest bardzo ważna, bo kto z nas nie sięga odruchowo ręką po to co leży obok? Jeśli to będą cukierki to zjemy je. Jeżeli kalarepka, to schrupię kalarepkę. Czy jest jeszcze coś, co można zrobić, żeby dzieci jadły warzywa?
Zostaw mięsko, zjedz warzywa
Brzmi głupio? Ale proszę mi wierzyć, jako mama dwójki dzieci, goszcząca w domu różne osoby z dziećmi i jako dietetyk, który w swoim gabinecie pyta dzieci o to co jadają, wiem co mówię. Zresztą… kto nie słyszał nigdy zdania: “Zjedz mięsko, warzywa możesz zostawić.”? W ten sposób pokazujemy dziecku co jest najważniejsze na jego talerzu, a co znalazło się na nim jakby przez przypadek. Wszystkie badania pokazują, że jesteśmy przebiałkowani. Tzn, że nasze dzieci nie muszą jeść tego mięska do końca…. Te same badania pokazują ogromne niedobory witamin i minerałów w naszej diecie. A gdzie jest ich najwięcej? W warzywach! Co zrobić, żeby dzieci jadły warzywa?
Co zrobić, żeby dzieci jadły warzywa? Pamiętajmy, że powinny one stanowić część każdego posiłku.
- Kanapka – z sałatą, rzodkiewką, papryką czy ogórkiem.
- Zupa – z warzywami, a nie klarowny rosołek.
- Obiad zawsze z surówką.
- Makaron z sosem warzywnym i sałatą.
- Grill, to nie tylko kiełbaska, ale i warzywa.
- Do picia sok lub koktajl z warzywami, zamiast owocowych soków.
- Owsianka – dlaczego nie ugotować jej z tartą marchewką?
Witamina B9 i B12
Witamina B12 (kobalamina) oraz kwas foliowy (B9) są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i krwionośnego dzieci. Są one ważne również w diecie dorosłych, a jak pokazują badania, niedobór kwasu foliowego jest najczęstszą awitaminozą w Polsce i dotyczy ona około 80-90% populacji! Dzieci rodzą się z zapasem kwasu foliowego na kilka – kilkanaście miesięcy, ale jeżeli w jego codziennej diecie nie będzie wystarczającej ilości tej witaminy, może dojść do anemii megaloblastycznej.
Źródła folianów w produktach roślinnych, od największego stężenia, to:
- szpinak,
- fasola,
- pietruszka,
- szparagi,
- orzechy arachidowe,
- migdały,
- buraki,
- kapusta włoska,
- sałata,
- orzechy włoskie,
- szczypiorek,
- awokado.
Witamina B12 w większych ilościach występuje w mięsie i rybach. W produktach roślinnych jest jej mało, stąd konieczność suplementacji przez wegetarian i wegan.
Zadanie na najbliższy tydzień:
Zaplanuj produkty bogate w kwas foliowy każdego dnia.