Brukselka na kilka sposobów
Ostatnio wrzuciłam na Instagram przepis na pieczoną brukselkę. W naszym domu nie jest to ‘kłopotliwe’ warzywo, dlatego nie zdawałam sobie sprawy z tego jak wiele osób … za nią nie przepada. Jest ona bardzo zdrowa, dlatego może warto przełamać dziecięce uprzedzenia? Dziś brukselka na kilka sposobów!
Ojczyzną tego wartościowego i smacznego (wg. mnie) warzywa jest Belgia. Uprawiano ją między innymi w okolicach Brukseli i stąd też wzięła się jej zwyczajowa nazwa. Kapusta brukselska należy do wyjątkowo zdrowej rodziny roślin krzyżowych (tak samo jak kapusta, jarmuż, kalafior, brokuł). Do cennych właściwości brukselki należy wysoka zawarość witaminy C, składników mineralnych oraz błonnika. Dzięki stosunkowo wysokiej zawartości białka, a niskiej tłuszczu i cukrów idealnie sprawdzi się jako składnik diet odchudzających. Co więcej wszystkie rośliny krzyżowe – w tym brukselka, zawierają substancje nazywane glukozynolanami. Glukzynolany i ich metabolity wykazują silne działanie przeciwnowotworowe m.in. poprzez aktywację różnych szlaków enzymatycznych odpowiedzialnych za usuwanie toksycznych substancji z organizmu. Wspomagają także zaprogramowaną śmierć komórek rakowych, a także blokowanie czynników uszkadzających nasze DNA. Badania pokazują, że wysokie spożycie warzyw krzyżowych ma szczególne znaczenie w profilkatyce nowotworów płuc, trzustki, pęcherza moczowego, żołądka, tarczycy, skóry i jelita grubego. Jakby tego było mało związki zawarte w warzywach krzyżowych- także w brukselce, wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Jak widać istnieje cała mnóstwo powodów, dla których warto włączyć brukselkę do swojej codziennej diety.
Brukselka na kilka sposobów
Niestety badania pokazują, że spożycie warzyw krzyżowych w Polsce z roku na rok jest coraz niższe. Odwróćmy ten trend, bo jak widać są one niezwykle wartościowe dla naszego zdrowia. Pamiętajcie, że najwięcej aktywnych związków będą zawierać warzywa gotowane w jak najmniejszej ilości wody – świetnie sprawdzi się tu więc gotowanie na parze, lub pieczenie… 🙂
Jeżeli jednak gorzki smak brukselki jest dla Ciebie problemem, przekonaj się do niej gotując ją w w dwóch wodach. Po kilku minutach gotowania odlej i zalej świeżą wodą. Owszem, ma wtedy nieco mniej wartości odżywczych – ale i tak więcej niż brukselka nie zjedzona w ogóle. Można też nie odlewać wody, za to dodać szczyptę cukru.
DrukujBrukselka pieczona
Składniki
10–15 brukselek
2 łyżki oliwy
1 łyżeczka octu balsamicznego
sól, pieprz
Instrukcja
1/ Brukselkę pokrój na pół, obierz z zewnętrznych, nieładnych listków.
2/ Do miski wlej oliwę i ocet balsamiczny, następnie wrzuć brukselkę i dokładnie ręką wymieszaj ją, aby cała pokryta była oliwą.
3/ Przełóż brukselkę na blaszkę z papierem do pieczenia, posyp solą i pieprzem.
4/ Zapiekaj około 20 minut w 190 stopniach. Po 15 minutach możesz zamieszać brukselkę na blaszce, aby równomiernie się upiekła.
Nutrition
- Calories:249
- Fat:20,9
- Carbohydrates:17
- Fiber:10,2
- Protein:8,8
Keywords: dieta a zdrowie, brukselka, dieta antynowotworowa, dieta roślinna, warzywa krzyżowe
Brukselka w pomarańczach
Składniki
10–15 brukselek
2 łyżki oliwy
1 szklanka soku pomarańczowego
Instrukcja
1/ Brukselkę pokrój na pół, obierz z zewnętrznych, nieładnych listków.
2/ Wrzuć brukselkę na patelnię i zalej ją sokiem pomarańczowym i zostawiamy. Brukselka gotuje się w soku pomarańczowym, który odparowuje i zacznie się karmelizować.
3/ Gdy sok prawie odpruje wlej oliwę i zamieszaj na patelni, podsmażaj chwilę brukselkę z drugiej strony.
Nutrition
- Calories:344
- Fat:21,4
- Carbohydrates:38
- Fiber:12
- Protein:10,7
Keywords: brukselka, dieta antynowotworowa, dieta roślinna, warzywa krzyżowe
ogrodzenia na balkon
5 grudnia 2018 @ 16:33
Praca rսszyła się przedd północą.
ogrodzenia na balkon
11 grudnia 2018 @ 01:04
Równiez gwoli mężóᴡ oferowane ssa odցrodzenia PCV.