Niedoczynność tarczycy – jak z nią żyć
Ileż to kobiet wokoło mnie narzeka na brak sił, zmęczenie, wypadające włosy, przybieranie na wadze, zaparcia. Zwalamy winę na porę roku, na małe dzieci, na przeciążenia. Uczymy się z tym żyć. W dużej mierze to sygnał od naszego ciała, że ma dość i trzeba coś zmienić. Coraz częściej również jest to niedoczynność tarczycy.
To nie temat na jeden wpis. Ilość pacjentek, które się do mnie z tym stanem zgłaszają jest tak ogromna, że szukam i myślę jak im pomóc. Najłatwiej mi oczywiście żywieniowo. Ale mam w głowie dalsze pomysły!
Niedoczynność tarczycy
Jest to choroba o różnych przyczynach i podstawowym zaleceniem jest przyjmowanie hormonów w formie leków, dobranych indywidualnie przez lekarza. Ale żywieniem też możemy mocno wpłynąć na lepsze funkcjonowanie i samopoczucie, a przede wszystkim na powstrzymanie organizmu przed powikłaniami.
Powikłania złego dbania o siebie w niedoczynności tarczycy:
- nadwaga i otyłość,
- zaburzona owulacja i niepłodność,
- choroby serca i układu krążenia,
- osteoporoza i zaburzenia gospodarki kostnej,
- pojawienie się chorób o podłożu autoimmunologicznym (cukrzyca, toczeń, celiakia).
Jak jeść?
Jestem zwolenniczką wprowadzania zmian stopniowo, więc i ja zalecenia będę Wam stopniować, aby nikogo nie przytłoczyć.
Regularnie. Musimy wprowadzić jak najwięcej spokoju do naszego życia, a regularne posiłki to coś, co zapewnia naszemu organizmowi poczucie kontroli i bezpieczeństwa. 4-5 posiłków dziennie, z przerwami nie krótszymi niż 2 godziny pomiędzy. Ponieważ leki powinny być przyjmowane na czczo, pół godziny do godziny przed posiłkiem, należy wziąć je tuż po obudzeniu, aby spokojnie zjeść śniadanie.
Witamina C
Po pierwsze nie zaszkodzi ona nikomu! Jest przeciwutleniaczem (co jest ważne w stanach zapalnych w organizmie, a niedoczynność może się z takim wiązać). Witamina C również poprawia wchłanianie hormonu tarczycy, więc na śniadanko sugeruję jak najwięcej papryki, natki pietruszki, kiwi, pomarańczy, cytryn, a latem truskawek i porzeczek!Grejpfrutów z kolei unikamy – bo one ograniczają wchłanianie leku (nie tylko tego).
Wiem, że w sytuacji permanentnego zmęczenia i braku sił, spowodowanego chorobą, trudno myśleć o świetnych i wartościowym śniadaniu – więc pomyślcie o nim dzień wcześniej. Kupcie paprykę i miejcie ją w lodówce.
Probiotyki
Zadbanie o zdrowie jelit jest ważne z wielu powodów. Często niedoczynność tarczycy związana jest z działaniem autoimmunologicznym (czyli nasz organizm sam niszczy komórki tarczycy). Odpowiednia mikrobiota jest tu kluczowa! Dbając o bakterie w naszych jelitach możemy wesprzeć tarczycę i zatrzymać jej niszczenie. Kogo ten temat interesuje bardziej odsyłam TU oraz TU.
Do przeczytania niebawem!
Odsyłam również na stronę kampanii Tarczyca – otocz ją opieką!