Zupa dla zdrowia jelit
Gdy napisałam kapuśniaczek z grochem, to pomyślałam, że połowa czytelników parsknie śmiechem i zignoruje przepis. Dlatego zmieniam nazwę na: zupa dla zdrowia jelit. Choć wiem, że jest spora liczba osób źle tolerujących groch i kapustę, to upieram się przy takich daniach. Jedząc podobne produkty odżywiamy bakterie żyjące w naszych jelitach i dzięki temu coraz więcej ich będzie w przyszłości, aby sobie radzić z podobnym jedzeniem.
Co więcej – nie dość, że lepiej strawią to, co dla wielu kojarzy się z nietrawieniem. Dodatkowo produkty, które powstaną w wyniku metabolizmu bakterii mają niezwykle cenne właściwości. Wpływają one korzystnie na nasze samopoczucie i odporność. Czy może być zatem lepsza motywacja? Na koniec dodam jeszcze, że zupa jest pyszna i sycąca.
Zupa dla zdrowia jelit
Ta potrawa wpisuje się idealnie w dietę na szczęście. Działa tak, ze względu na fakt, że łączy w sobie pokarmy, które są idealnym jedzeniem dla korzystnej mikrobioty w naszych jelitach. Ponadto robi się ją w niespełna pół godzinki.
Jeżeli boisz się roślin strączkowych, stosuj je w niewielkich ilościach. Jeżeli działają na Ciebie wzdymająco, pamiętaj aby gotować je bez pokrywki (w ten sposób lotne związki gazotwórcze wyparują). Z tego też powodu należy również je dobrze moczyć. Najlepiej będzie, jeżeli w między czasie wymienisz wodę, w której namakają. Można także dodać do zupy odrobinę kminku, który niweluje efekt gazotwórczy. Ja staram się gotować te nasiona co kilka dni, robię z nich pasty, dodaję do sałatek i do zup. Jeżeli będziemy unikać strączków, to bakterie, które byłyby w stanie je rozłożyć umrą z głodu w naszych jelitach. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wprowadzać je do swojego codziennego jadłospisu. Najlepiej tolerowane są zmiksowane pasty – to dobre na początek.
DrukujZupa dla zdrowia jelit
Składniki
1/2 główki kapusty
2 marchewki
cebula
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 l bulionu warzywnego
2–3 ziemniaki
pęczek koperku
4 łyżki ugotowanego grochu
4 łyżki oliwy z oliwek
listek laurowy, ziele angielskie, 2-3 ziarnka pieprzu, kawałek papryczki chilli, sól do smaku
Instrukcja
1/ Groch namocz i ugotuj w osolonej wodzie bez przykrycia.
2/ Cebulę pokrój w kostkę, marchewki obierz i zetrzyj na grubej tarce, poszatkuj kapustę.
3/ Na dno garnka wlej oliwę, wrzuć cebulę, marchewkę i kapustę, przesmaż je, a po chwili dolej bulionu, dodaj przyprawy i gotuj kwadrans.
4/ Ziemniaki obierz i pokrój w grubszą kostkę, wrzuć do garnka z zupą, gotuj do miękkości.
5/ Dodaj ugotowany groch, posiekany koperek i koncentrat pomidorowy.