Awokado – tłusty owoc
Gdy ostatnio pytałam Was o warzywa jedzone zimą część z Was odpowiedziała, że awokado. Gwoli ścisłości – to owoc. Ale i tak warto po niego sięgać, bo jest teraz najlepszy, świeży i w szczycie sezonu. Walory zdrowotne awokado są niezaprzeczalne. Mimo stosunkowo dużej zawartości kalorii (167kcal/100g) i tłuszczu (15g/100g awokado) to jest to zalecany składnik diety, nawet dla osób odchudzających się. Wynika to z wysokiej wartości odżywczej owocu. Dlaczego warto jeść awokado – tłusty owoc.
Awokado – tłusty owoc
W profilu jego kwasów tłuszczowych przeważają kwasy jednonienasycone, natomiast kwasów nasyconych (uznawanych za podnoszące cholesterol) jest tylko ok 1g. Podobny profil kwasów tłuszczowych występuje m.in. w oliwie uważanej za klucz do zdrowia w diecie śródziemnomorskiej. Badania wykazały, że jedzenie awokado przyczyniało się do obniżenia złego cholesterolu LDL i trójglicerydów, natomiast zwiększało poziom dobroczynnego cholesterolu HDL. Można nim smarować chleb zamiast masłem.
Dodatkowo awokado jest także znakomitym źródłem potasu – zawiera go więcej niż banany i pomidory uznawane za bogate w ten pierwiastek. Potas odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi. Korzystny wpływ na profil lipidowy i wysoka zawartość potasu (oraz magnezu!) sprawiają, że spożycie tego owocu zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Witaminy
W awokado znajdziemy także sporą dawkę witamin. Witaminy C i E są antyoksydantami, mają działanie antynowotworowe i przeciwzapalne. Witamina K, którą także dostarczymy spożywając je, bierze udział w procesach krzepnięcia i wielu reakcjach enzymatycznych. Jakby tego było mało znajdziemy w nim też sporo folianów. To zdecydowanie dobry owoc dla kobiet planujących ciążę i tych w ciąży, w ramach prewencji wad układu nerwowego u płodu. Ale przecież nie tylko! Niedobór kwasu foliowego często powoduje anemię.
Wysoka zawartość błonnika, a także niemal brak cukrów prostych sprawia, że jest to także idealny owoc dla chorujących na cukrzycę i insulinooporność. Nie tylko nie podniesie gwałtownie poziomu cukru we krwi, ale dodany do posiłku może obniżyć indeks glikemiczny całej potrawy. Będzie się ona wolniej trawić i wzrost poziomu glukozy we krwi będzie łagodniejszy. Mało kto wie, że awokado zawiera w sobie ksantofile (barwniki należące do karotenoidów), a wśród nich luteinę. Jest to składnik diety o działaniu redukującym stres oksydacyjny, wyłapuje utlenione cząsteczki cholesterolu LDL, które bezpośrednio przyczyniają się do niszczenia śródbłonka i rozwoju miażdżycy. Tym samym ksantofile to swoiści strażnicy zdrowia naszych naczyń krwionośnych.
Wysokie spożycie luteiny oraz witamin C i E wpływa na lepszą kondycję plamki żółtej i tym samym zdolność widzenia u osób w wieku starszym. Warto więc spożywać awokado także ze względu na dbałość o nasze oczy. Tak samo jest ze zdrowiem naszej skóry – każdego dnia jest narażona na działanie promieni słonecznych UV, które uszkadzają jej komórki. Karotenoidy oraz witaminy C i E chronią nasze DNA przed degradacją przez promienie UV i tym samym spowalniają procesy starzenia skóry.
Awokado a nowotwory
Prowadzono badania nad wpływem spożycia awokado na rozwój nowotworów. Głównym czynnikiem jest zawartość karotenoidów, fenoli i witamin antyoksydacyjnych które sprawiają, że działa korzystnie. Badania przeciwnowotworowego wpływu awokado na liniach komórkowych ludzkich nowotworów są na wstępnym etapie, ale zapowiadają się obiecująco. Duże nadzieje wiąże się przede wszystkim z zatrzymywaniem rozwoju raka jamy ustnej, gardła i krtani. Luteina może mieć związek z hamowaniem rozwoju raka prostaty, jednak na razie związek ten wykazano jedynie w badaniach in-vitro.
Kamila
20 lutego 2019 @ 20:58
Uwielbiam awokado! Robiłam nawet coś ala nutellę z jego dodatkiem.