Książki w roku, książki w życiu
Odkąd jestem mamą czytam mało. Może powyżej średniej krajowej, ale nie daje mi to frajdy. Albo inaczej. Ja czytam dużo książek: dla dzieci, trochę o wychowywaniu, sporo “tematycznych” i naukowych, ale takich tylko moich…? Oj bardzo mało! W zeszłym roku postanowiłam że w tym roku przeczytam 53 książki. Nie udało się. Ale dzięki temu mojemu wyzwaniu, zmobilizowałam się z pewnością i odkryłam tę frajdę na nowo! Oto książki w mijającym roku i książki w życiu!
Dzięki spisowi, który graficznie czyniłam na instagramie, teraz dokładnie wiem co czytałam. W nadchodzącym roku postanowiłam pójść o krok dalej. Chcę notować najważniejsze rzeczy z książek, bo po jakimś czasie doskonale pamiętam jaką herbatę piłam czytając je, a nie jestem w stanie przypomnieć sobie imienia głównego bohatera! W liceum tak robiłam listę lektur, które spisywałam potem w punktach z najważniejszymi wydarzeniami.
Kocham czytać, ale od lat jest mi łatwiej włączyć serial, który leci w tle, gdy ja jestem na przykład w kuchni lub składam pranie. Bywa i czasami nawet, że liczę mechanicznie jadłospisy. Niewyspanie, które rozumieją mamy z dziećmi, powoduje, że mózg działa wolniej. Ale może pora skończyć te wymówki! Chłopcy przesypiają już noce, więc nie mam się na co skarżyć. Wracam do czytania i Was też do tego zachęcam.
Chcę, aby moi synowie czytali – ale przecież oni muszą widzieć mnie czytającą, aby brać przykład. Nie mogę odkładać czasu na lekturę wyłącznie na chwile, gdy oni śpią, a ja przelecę wzrokiem 5 stron i zamknę oczy, a rano ledwo będę pamiętać co czytałam!
Jak więcej czytać?
- Przygotuj 1-2 książki, które chcesz czytać na raz. Stosy obok łóżka mnie przytłaczają, rozpraszają, a kiedy już mam chwilkę, to nie wiem co otworzyć. Jedna lub dwie książki na raz wystarczą, zdecyduj się na nie i miej je pod ręką.
- Wyznacz sobie np, minimum 15 minut dziennie. Albo znajdę godzinę na czytanie w weekend. Realizować gotowy plan jest znacznie łatwiej.
- Jeździj w miarę możliwości komunikacją miejską, z książką w torebce! To idealnie miejsce do czytania. Można też wybrać audiobooki, ale ja wolę śledzić treść wzrokiem.
- Znajdź przestrzeń w domu, która jest takim miejscem. Z dobrym światłem nad głową, z kocykiem pod bokiem. W miejscy gdzie możesz sobie postawić kubek z herbatką, a gdy patrzysz na to miejsce, na myśl przychodzi ci czytanie i miły czas.
- Pozwalaj sobie na to. Pomyśl, jak ważne jest aby ćwiczyć głowę! Ważniejsze niż poskładać ubrania, przygotować bardziej pracochłonny posiłek czy pogadać z kimś dłużej. Gdy czytasz, twój umysł odpoczywa. Nie bagatelizuj tej potrzeby!
- Szukaj wartych przeczytania pozycji. Czytaj recenzje, wybieraj książki nagrodzone lub nominowane do nagród. Czasem są one wymagające, ale dają również wiele przyjemności z pięknego języka i niebagatelnych pomysłów.
- Ja korzystam z Kindla, mój Maciek natomiast czyta książki na telefonie – to gwarantuje, że macie je zawsze pod ręką.
- Tłumacz dzieciom i bliskim, że to jest właśnie czas, który Ci się należy.
A Wy jakie macie sposoby na czytelnicze problemy? Jakie książki polecacie?
Oto moja lista, książki w roku 2019
1. Janusz Głowacki “Bezsenność w czasie karnawału”
2. Marcin Wicha “Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
3. Jane Austen “Emma”
4. Mariusz Szczygieł “Nie ma”
5. Indridason Arnaldur “Ciemna rzeka”
6. Julia Barnes “Cytrynowy stolik”
7. Anna Bikont “Sendlerowa w ukryciu”
8. Paul Auster “4321”
9. Michelle Obama “Becoming. Moja historia”
10. Camilla Lackberg “Złota klatka”
11. Michał Czernecki “Wybrałem życie”
12. Michał Rusinek “Pypcie na języku”
13. Joanna Kuciel – Frydryszak “Służące”
14. Michael Houellbecq “Serotonina”
15 i 16. Marta Matyszczak “Tajemnicza śmierć Marianny Biel” oraz Zbrodnia nad urwiskiem”
17. Celeste Barber “Challenge accepted!”
18. Fathi Hanauer “Jędza w domu”
19. Piotr C “Pokolenie ikea. kobiety”
20. Heinrich Boll “Utracona cześć Katarzyny Blum”
21. Zyta Rudzka “Krótka wymiana ognia”
22 i 23. Olga Tokarczuk “Podróż ludzi księgi” i “Bieguni”
24. Małgorzata Rejmer “Błoto słodsze niż miód”
25. Robert Górski “Jak zostałem premierem”
26. Mariusz Urbanek “Profesor Weigl i karmiciele wszy”
27. Jerzy Stuhr i ks. Andrzej Luter “Myśmy się uodpornili”
28. J.D. Salinger “Buszujący w zbożu”
29. Eric Emmanuel Schmith “Pan Ibrahim i kwiaty koranu”
30. Donald Tusk “Szczerze”
30 na 53 to więcej niż połowa. Ciekawe ile będzie za rok!