Wietrzenie pościeli – sposób na roztocza
Siarczyste mrozy to idealna pogoda, aby pozbyć się roztoczy, bakterii i wirusów z naszej pościeli. Ponieważ to niskie lub bardzo wysokie temperatury są w stanie pomóc nam w nierównej walce z tymi nieproszonymi gośćmi. Dlatego szukając plusów sytuacji meteorologicznej zaplanujmy wietrzenie pościeli.
Roztocza to istoty, które żyją w każdym domu i mieszkaniu – szczególnie są groźne dla alergików. Żyją w meblach, zasłonach, pledach, dywanach i łóżku. Żywią się ludzkim naskórkiem, a duża wilgotność i temperatura 22-25 stopnie to idealne warunki do ich rozwoju. Same roztocza nie są tak groźne jak ich odchody, to one powodują katar alergiczny, wysypkę, duszności czy drapanie w gardle.
Sposób na roztocza
Pamiętajmy, aby dbać o porządek – wycieranie kurzu z mebli, pranie koców, narzut i pościeli w wysokiej temperaturze czy odkurzanie materaca to czynności, które pomagają pozbyć się roztoczy.
Dobrym sposobem na pozbycie się roztoczy jest ich zamrożenie. Pluszaki, niewielkie materiały warto schować do woreczka i zostawić na całą noc w zamrażalce – lub w najbliższym czasie – na balkonie.
Wietrzenie pościeli
A co robić na co dzień, aby nasza pościel była bez roztoczy? Wietrzyć ją!!!
Przede wszystkim jak wstajemy pozwólmy naszej pościeli pooddychać, poleżeć luźno na łóżku…otwórzmy wówczas szeroko okno (chyba, że jest smog, to lepiej nie wietrzyć). Jeżeli mamy taką możliwość wywieśmy pościel na balkon, taras lub wynieśmy do ogrodu. Każda pogoda oprócz deszczu jest do tego idealna – zarówno ta słoneczna jak i ta mroźna. Pozostawmy ją na około 30 minut. Następnie należy dokładnie ją wytrzepać. Mróz zabija roztocza, natomiast ich pozostałości – które dalej uczulają – pozostaną w przeciwnym razie w pościeli.