Botwinka na zdrowie!
Młode bulwy i listki buraka ćwikłowego to jest właśnie botwinka. Warto ją jeść, gdyż jak wszystkie warzywa w sezonie ma najwięcej wartości odżywczych. Pomoże nam wzmocnić krew, ukoić nerwy i być może doda kobiecości paniom. Botwinka na zdrowie!
Dziś trochę o tych młodych czerwono – zielonych listkach oraz przepis na zupę w wersji na ciepło i zimno. Jeżeli jednak wolicie koktajl, zapraszam tu.
Uwaga – botwinka ma w sobie dużo szczawianów. Oznacza to, że nie jest ona najlepsza dla osób chorujących m.in. na niewydolność nerek. Szczawiany mogą również niekorzystnie wpływać na poziom wapnia w kościach. To dlatego warto łączyć botwinkę z nabiałem, aby związała ona wapń zanim ją zjemy.
Więcej warzyw
O tym, że w naszej diecie powinno być ciągle więcej i więcej warzyw mówiłam i pisałam nie raz. Nikt chyba nie ma wątpliwości, co do tego, że to one uchronią nas przed chorobami, nadwagą czy procesami starzenia. Warto jest więc kupować warzywa, wiedząc co z nich zrobimy. Bo nie zliczę ileż to razy słyszałam od pacjentek, że wiedzą przecież o tym, iż jarmuż jest zdrowy. Tylko co z tego, skoro psuje im się w lodówce ilekroć go kupią, ponieważ nie wiedzą co z nim zrobić. Dlatego moje dzisiejsze różnorodne podpowiedzi co zrobić z botwinką w wersji najbardziej podstawowej.
Chłodnik to inna wersja przygotowania botwinki. Można ugotować je w mniejszej ilości bulionu, a po przestudzeniu wrzucić pokrojony w kostkę ogórek, rzodkiewki, szczypiorek, czosnek, a następnie wymieszać ze zsiadłym mlekiem.
DrukujBotwinka na zdrowie!
Składniki
pęczek botwinki
pęczek koperku
1 l wywaru warzywnego
kilka łyżek oleju
cebula
2–3 łyżki jogurtu naturalnego
ziemniaki
jajka
Instrukcja
1/ Buraczki umyj lub obierz, pokrój w kostkę i ugotuj w bulionie. Po 20 minutach wrzuć pokrojone listki botwinki. Dopraw solą i pieprzem, wyłącz zupę, gdy lekko przestygnie dodaj jogurt i wymieszaj.
2/ W tym czasie jajka ugotuj na pół – miękko.
3/ Ziemniaki ugotuj.
4/ Cebulkę pokrój w kostkę, podsmaż ją na oleju, dodaj niewielką ilość soli.
5/ Jajka pokrój w czwartki, zalej zupą, posyp posiekanym koperkiem. Ziemniaczki podawaj z cebulką. Mogą być zimne.