Covid i cukrzyca – podstawowe zasady
Zarówno cukrzyca pogarsza rokowania w przypadku osób, które zachorują na SARS-CoV2, jak i COVID utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia zapanowanie nad poziomem glukozy we krwi chorych. Myślę zatem, że to odpowiedni moment, aby szczególnie zadbać o zdrowie. Covid i cukrzyca – podstawowe zasady.
Cukrzyca
W prawdzie chorzy na cukrzycę nie mają większego ryzyka zachorować na Covid-19, ale niewyrównana cukrzyca zaostrza przebieg SarsCoV-2. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest niestety znacznie większe, a ich skutki mogą być bardzo ciężkie.
Stan zapalny podczas choroby również może utrudnić zapanowanie nad glikemią, aby go unikać zachęcam do ruchu, jedzenia jak największej ilości przeciwutleniaczy (głównie z warzyw i owoców) oraz kwasów omega – 3 z ryb morskich. To powiązany ze sobą mechanizm, który może okazać się bardzo niebezpieczny dla pacjentów, dlatego zachęcam do zadbania o glikemię zawczasu.
Niewyrównana cukrzyca – czyli taka, u chorych na którą pojawiają się silne wahania poziomu glikemii. Kontrolować ją możemy dwutorowo. Z jednej strony unikając jedzenia produktów, które szybko i gwałtownie podnoszą poziom cukru w naszym organizmie. Z drugiej ruszając się i zwiększając ilość mięśni w ciele. Każda aktywność jest ważna, ale regularne ćwiczenia przede wszystkim.
Stres i lęk związany z obawą przed zakażeniem z pewnością nam nie pomoże – hormony stresu utrudniają zapanowanie nad poziomem glikemii, dlatego zachęcam Was do zatroszczenia się o siebie, aby nie musieć się bać.
Cukrzyk w dobie Covid:
- prowadź dzienniczek żywieniowych – notuj wszystko co zjadasz (nawet jeżeli to 1/4 jabłka dojadanego po dziecku lub kilka orzeszków, które kuszą w miseczce na stole) i wypijasz.
- regularnie sprawdzaj i notuj poziomy glikemii i obserwuj kiedy jest ona nieprawidłowa.
- przyjmuj leki bądź insulinę, a w razie dalszych problemów z wyrównaniem poziomów glikemii skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem.
- ruszaj się codziennie – kontroluj liczbę kroków w ciągu dnia, staraj się mieć minimum 30 minut aktywności z tętnem powyżej 100.
- dokładaj do swoich posiłków warzywa – za każdym razem.
- nie doprowadzaj siebie do stanu głodu – wtedy mamy największą ochotę na niezdrowe posiłki.
- zamień pieczywo białe na razowe.
Każdego dnia coś nowego
Dokładnie namocz fasolkę, zmieniaj wodę w trakcie, a następnie ugotuj ją i dołóż po łyżce do posiłku. Może być bazą do sałatki, możesz zmiksować ją jako pastę na kanapkę, możesz wrzucić do zupy lub przygotować koktajl. Z badań wynika, że taki dodatek roślin strączkowych obniża poziomy glikemii (a poza tym korzystnie wpływa na mikrobiotę jelitową).
Obserwując siebie możesz rozpoznać produkty czy zachowania, które szkodzą utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Wypisz je na kartce i próbuj je dzień po dniu, małymi krokami zmieniać. Jeżeli robisz zbyt długą przerwę między posiłkami w ciągu dnia, popołudniu dopada cię taki głód, że po nim skacze ci cukier, a Ty padasz na sjestę i nie masz siły się ruszyć (i to ten moment piku), to zwiększ drugie śniadanie. Obiad podziel na mniejsze porcje. Nałóż mniej na talerz, jedz powoli, a po posiłku, jeżeli dalej czujesz głód poczekaj 5 minut rozmawiając z kimś, czytając krótki artykuł lub rozdział książki. Jeżeli mimo to czujesz głód, dołóż sobie jeszcze trochę, ale głównie warzyw.
Wyszukaj produkty o niskim indeksie glikemicznym i planuj posiłki tak, aby stanowiły one bazę Twojego menu. Wypisz je na liście zakupów i zawsze miej w lodówce głównie takie produkty.
Ruszaj się
Okres pandemii jest wyjątkowo trudny dla osób, które muszą się ruszać. Nie jesteśmy w stanie kontrolować prawidłowo glikemii i hamować negatywnych skutków cukrzycy bez stałej aktywności fizycznej. Zachęcam wszystkich do jak największej ilości ruchu. Chodźmy na spacery z kijami, tzw. nordic – walking. Przy czym machajmy ostro rękoma. Zamaszyście i energicznie odpychajmy się kijami od ziemi. W ten sposób angażujmy górne partie ciała, możemy iść szybciej spalając więcej energii. Nie snujmy się ciągnąc kije za sobą. Polecam skorzystanie z godzinnych zajęć ze specjalistą, który nauczy nas prawidłowego ruchu.
Aktywność fizyczna nie tylko wpływa na wyrównanie cukrów krótkoterminowo, ale rozwija nasze mięśnie, które w przyszłości są chętniejsze do obniżania glikemii. Poza tym ruch poprawia nastrój, wspiera nasz mózg w prawidłowym funkcjonowaniu i pozytywnie wpływa na odporność. Zatem wstań teraz od komputera i ruszaj na spacer!