Detoks według Kach
Gdybym za każde pytanie o detoks dostawała złotówkę, byłabym milionerką. Temat nie sprowadza się wcale do odpowiedzi: pij soki przez kilka dni albo przerzuć się wyłącznie na kasze. Niewłaściwym lub zbyt gwałtownym oczyszczaniem można sobie zaszkodzić, ale jeżeli chcesz go zrobić, przeczytaj ten tekst i zadbaj o siebie odpowiedzialnie i mądrze. Detoks według Kach.
Dlaczego mówię o detoksie
Każdego dnia, nawet jeśli się staramy, zanieczyszczamy nasze ciało. Czasem mniej, czasem bardziej. Być może raz na jakiś czas warto jest zrobić „generalne porządki”. Trzeba do tego podejść rozsądnie. Niektórzy myślą, że podczas detoksu powinno się nie jeść i pić wyłącznie wodę. W mojej opinii nie jest to zdrowe oczyszczanie organizmu. Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że zdrowy organizm sam się oczyszcza – mamy do tego wątrobę i nerki. Niemniej jednak warto skorzystać z naturalnych produktów, wspomagających działanie tych narządów, które mają za zadanie oczyścić organizm z toksyn. Skorzystajmy z błonnika zawartego w warzywach, owocach i kaszach, aby zadziałał niczym szczoteczka, wymiatając złogi i niestrawione resztki pokarmów. To dopiero początek. Co jeszcze? Wesprzyjmy nasz organizm dużą ilością witamin i substancji przeciwutleniających, aby zneutralizować wolne rodniki oraz pijmy dużo wody, która ułatwi wydalanie szkodliwych substancji.
Ważne jest, aby podczas detoksu, dbać o siebie i dużo odpoczywać. Można zaplanować wyjście do sauny, która przyspieszy wydalanie zanieczyszczeń z naszego ciała wraz z potem. Pamiętajcie jednak o dokładnym myciu się po spoceniu, aby te toksyny spłukiwać.
Poza tym jedzcie normalnie – jak najlepiej i jak najzdrowiej. Nie psujcie efektu oczyszczania chipsami i słodyczami.
Detoks według Kach
Ponieważ jest to czas, gdy mniszek kwitnie naokoło nas, warto go zbierać (w miejscach z daleka od spalin czy oprysków). Podczas kuracji oczyszczającej należy pić napar z korzenia mniszka lekarskiego.
Sposób przygotowania: 2–3 łyżki tartego korzenia mniszka lekarskiego zalewamy litrem wody i gotujemy przez 20 minut na małym ogniu. Po kilku minutach odcedzamy. Popijamy przez 2–3 dni. Można też pić rano naprzemienne z wywarem z liści czarnej porzeczki – sposób przygotowania: garstkę liści tniemy na kawałki, a jeśli są suszone – kruszymy (1 łyżkę). Zalewamy szklaną wrzącej wody i przykrywamy.
Po kilku minutach odcedzamy napar. Zachęcam również do picia naparu z pokrzywy – on również oczyszcza nasz organizm. Kilka szczytowych gałązek pokrzywy (jak znajdziesz to możesz dodać również skrzyp polny) zalej wrzątkiem i pij, gdy przestygnie.
Dodatkowo codziennie pij koktajl, który dostarczy przeciwutleniaczy oraz substancji antyzapalnych, a także zadziała oczyszczająco.
Seler oczyszcza organizm z toksyn zawartych m.in. w pożywieniu. Pobudza przemianę materii, usuwając jednocześnie szkodliwe produkty uboczne tego procesu.
Sok z kiszonych ogórków zawiera dużą ilość probiotycznych bakterii kwasu mlekowego, które wspierają procesy oczyszczające w jelitach.
Przepis na koktajl pochodzi z mojej książki – drugiej części Koktajli dla zdrowia i urody.
Detoks według Kach
Składniki
seler korzeniowy
burak
1 szklanka soku z ogórków kiszonych
Instrukcja
Wyciskamy sok z buraka i selera, dokładnie mieszamy z sokiem z ogórków.
Notatki
Koktajl jest nie tylko oczyszczający, ale dzięki bakteriom z soku z ogórków wzmocni mikrobiotę jelitową, która odpowiada za m.in. naszą odporność.