Ekologiczny papier toaletowy w każdym domu!
Zdaję sobie sprawę, że temat jest mało popularny, ale pochylmy się nad nim przez chwilę. Powody są dwa. Ostatnio przygotowując się do wykładu przez pomyłkę trafiłam na informację, że w roku 2014 Polska importowała papier toaletowy z Izreala, Australii i Meksyku za kwotę 171,5 mln pln. Z danych GUSu wynika również, że w 2015 roku Polska wydala około 864,6 mln złoty na import papieru toaletowego. Rozumiem banany, ale papier toaletowy?! Nie zastanawiamy się zwykle nad takimi rzeczami jak wybór papieru toaletowego. Być może przez brak czasu, świadomości i uważności wybieramy ten, który pasuje nam najbardziej pod względem zapachu, koloru czy ceny. Nie chcę się tu jednak zajmować kwestią patriotyczno – gospodarczą, chociaż podrzucam ten temat pod rozwagę, bo świadoma konsumpcja nie dotyczy tylko czytania opakowań żywności.
Chlorowanie – papieru i środowiska
Według WWF powinniśmy wybierać papier pozbawiony chloru lub taki który jest produkowany bez użycia wybielaczy.
20% światowej produkcji papieru wykorzystuje toksyczne związki chloru do bielenia celulozy. Potem toksyczne produkty tego procesu (m.in. dioksyny) znajdują się w ściekach wydostających się z papierni. Są również obecne w środkach higieny, takich jak papier toaletowy i chusteczki! A nawet śladowe ilości 2,3,7,8-TCDD są toksyczne, mogą powodować zaburzenia płodu, wpływać na odporność i wywoływać nowotwory.
Mniej szkodliwe dla środowiska i dla nas jest bielenie np. dwutlenkiem chloru (ale jednak chlor jest wykorzystywany). Co gorsza producenci pozwalają sobie na chwalenie, że to już jest produkcja bezchlorowa i niemal ekologiczne – co nie jest prawdą.
Najbardziej optymalna dla środowiska technologia bielenia polega na wykorzystaniu substancji takich, jak tlen, ozon lub nadtlenek wodoru jako czynników wybielających.
Oprócz wybielaczy Chunyang Liao i Kurunthachalam Kannan znaleźli w papierze toaletowym bisfenol A znany także pod nazwa- BPA. Ten związek może doprowadzić do różnych poważnych schorzeń miedzy innymi do: niepłodności (ze strony damskiej jak i męskiej), nowotworów i zaburzeń hormonalnych. Szczególnie narażone na negatywny wpływ BPA są dzieci.
Produkując papier do drukarek zwraca się dużą uwagę na ilość dodanych substancji, bo gdy się z nimi przesadzi papier traci na jakości, łatwiej się drze i jest mniej błyszczący. Ale, ale… te cechy nie mają znaczenia przy produkcji papieru toaletowego, więc i uważność jest znacznie mniejsza.
Nasze nawyki wpływają na środowisko
A czy tak naprawdę potrzebujemy śnieżnobiałego papieru toaletowego? Może lepiej poszukać takiego który jest zrobiony z makulatury? Papier toaletowy – wiadomo, nie może byc użyty ponownie, a ilość substancji którą jest potraktowany nie wpływa pozytywnie na środowisko i w konsekwencji na nas. Oczywiście można znaleźć papier toaletowy, który jest wybielany za pomocą innych substancji np. soli i tlenu, niestety jest on ciężko dostępny.
Ekologiczny papier toaletowy
Ponieważ od jakiegoś czasu ten temat mnie nurtuje i namawiam wszystkich wokoło do tego, żeby wybierali ekologiczny papier toaletowy, to od razu wiem, że mogą paść zarzuty dotyczące jego miękkości. Owszem, kiedyś taki papier był niczym papier ścierny (swoją drogą to zdrowsze rozwiązanie dla zakończenia naszego przewodu pokarmowego, ale nie chcę nikomu ingerować w życie tak bardzo). Ale nikomu nie zaszkodzi wybrać równie miękki co inne papier w szarym zamiast białym kolorze, prawda?
Na papierze toaletowym można spotkać oznakowanie PEFC – Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes – Program Uznania Systemów Certyfikacji Lasów.
PEFC to niezależna pozarządowa organizacja oraz największy na świecie podmiot oferujący certyfikację w zakresie gospodarki leśnej. PEFC został utworzony w 1999 roku w celu wspierania zasad zrównoważonej gospodarki leśnej oraz oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji leśnej. Certyfikacja PEFC prowadzona jest według standardów krajowych akredytowanych przez PEFC.
Papier posiadający certyfikat PEFC gwarantuje, że producent/nabywca drewna i produktów drzewnych wspiera prawidłową i zrównoważoną gospodarkę zasobami leśnymi. Kupno papieru toaletowego zrobionego z makulatury przyczynia się do ochrony lasów i środowiska naturalnego.
Stwórzmy zapotrzebowanie na rynku
To samo dotyczy ręczników papierowych – a zapotrzebowanie i zużycie papieru toaletowego czy też ręczników papierowych nie maleje. I powiem szczerze, że wybór jest niewielki, a dostępność minimalna (przy czym ceny znacznie niższe). Jeżeli jednak wszyscy zaczną szukać dobrego (miękkiego i porządnego) ekologicznego papieru toaletowego, to będzie on coraz popularniejszym towarem na sklepowych pułkach!