Na wiosnę spring rolls z pokrzywą
Z dnia na dzień, tuż po zimie przyszło lato – mimo iż kalendarzowo jest to wiosna! 🙂 Drzewa zakwitły w ciągu jednej nocy, potem zazieleniły się i mimo prognozowanego na dziś załamania pogody, można cieszyć się słońcem, ciepłem i śpiewem ptaków. A czy jest bardziej wiosenna potrawa niż sprig rollsy? 🙂 Dziś przepis dietetyczny, zdrowy i odżywczy. W wersji fit – na surowo, lub chrupiący – smażony. Ale i tak spring rolls z pokrzywą są zdrowszą alternatywą dla gotowego dania z restauracji. Pamiętam moją pierwszą przygodę z robieniem domowych spring – rollsów. Sąsiedzi myśleli, że wybuchł u nas pożar. Bo na patelni było dużo rozgrzanego oleju, a papier ryżowy był bardzo mokry 🙂 Teraz już wiem, że mając dobrą patelnię oleju wystarczy odrobinka. No i papier jedynie zwilżam 🙂
DrukujSpring rolls z pokrzywą
Składniki
papier ryżowy
1 miseczka ugotowanego makaronu (może być soba, z fasoli, ryżowy lub jakikolwiek inny – cienkie niteczki).
1 garść grzybów mun
1 marchewka
1 ogórek
szczypiorek
1/2 kapusty pekińskiej
kilka listków mięty
2 garście pokrzywy
Sos słodko – kwaśny do serwowania
Instrukcja
Grzyby mun zalej szklanką wody i gotuj około 15 min, następnie pokrój je w paseczki.
Podobnie pokrój marchewkę, ogórka (można np. nożem szczelinowym)), kapustę pekińską i miętę, skrop je lekko sokiem z cytryny i sosem sojowym.
Arkusz papieru ryżowego pomocz w wodzie w szerokiej misce (sekundeczkę) i rozłóż na desce.
Ułóż na jego środku garstkę składników, zawiń boki jak w krokiecie. Jeden bok nawiń na składniki, potem złóż dwie strony przeciwległe, następnie zawiń czwarty bok.
Można zjadać je już…. lub
Można usmażyć na niewielkiej ilości oleju (wcale nie muszą być smażone w bardzo głębokim tłuszczu, ważne aby zakryć dno patelni, inaczej delikatne ciasto przywrze i się podrze).
Upieczone spring rollsy odsączyć na ręczniku papierowym.
Podawaj z sosem słodko kwaśnym.
Keywords: danie wegańskie, danie wegetariańskie, zdrowa dieta, spring rolls, pokrzywa
Wiosenne dożywianie
Taki wczesnowiosenny moment, gdy wszystko się zieleni, kwitnie, pełne jest witamin i minerałów, to czas, gdy możemy szybko wzmocnić nasz organizm zmęczony zimą, chłodem i oczekiwaniem na wiosnę. Zachęcam do korzystania z tego każdego dnia. Dodawajmy do naszych dań pokrzywę, mniszek lekarski, podagrycznik i wiele innych roślin i ziół, które nas otaczają. Pamiętajcie jednak, aby zbierać rośliny, które rosną z dala od dróg. Nie chcemy przecież zjadać tego, co wydziela się z rur wydechowych samochodów.