FODMAP – co to za dieta?
Termin FODMAP powstał od skrótu angielskiego fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols czyli w tłumaczeniu fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i alkohole wielowodorotlenowe. Nadal niewiele to wyjaśnia prawda? Otóż w skrócie są to składniki pokarmowe, które zwiększają fermentację jelitową co wywołuje u niektórych osób wzdęcia i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli więc zastanawiasz się czy masz zespój jelita nadwrażliwego (IBS) lub masz już postawioną taką diagnozę to ten artykuł być może zmieni Twoje życie na lepsze 🙂 FODMAP – co to za dieta?
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS)
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) jest to przewlekła choroba przewodu pokarmowego, trwająca co najmniej 3 miesiące, nie dająca żadnych przejawów w badaniach. Wyniki krwi są zazwyczaj w normie, usg w normie, gastroskopia i kolonoskopia w normie. Osoba chorująca na IBS cierpi na bóle brzucha o niewyjaśnionym pochodzeniu. Może również mieć zaburzenia rytmu wypróżnień – może być postać biegunkowa, zaparciowa lub mieszana. Często pojawiają się wzdęcia, odbijanie, gazy, nudności i wymioty, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, uczucie przepełnienia. Przyczyn IBS upatruje się w nieprawidłowej diecie, nadmiernym narażeniu na stres, złym stylu życia. Może występować także podłoże psychiczne (niepokój, depresja, zaburzenia osobowości) oraz nieprawidłowy rozrost bakterii w jelicie.
FODMAP – co to za dieta?
Leczenie IBS do tej pory było trudne. Okazuje się, że niezwykle pomocna w walce z zespołem jelita nadwrażliwego jest dieta FODMAP. Polega ona na czasowym wyeliminowaniu produktów zawierających fermentujące oligo, di, mono- sacharydy i poliole. Są to przede wszystkim produkty zawierające fruktozę, laktozę, fruktany, oraz sztuczne środki słodzące: mannitol, ksylitol, sorbitol.
Pierwsza faza diety polega na całkowitej elimnacji tych składników na okres 6-8 tygodni. Po tym czasie dietę należy stopniowo rozszerzać po kolei włączając produkty do tej pory wykluczone, jednocześnie obserwując reakcje organizmu. W przypadku pojawienia się dolegliwości po jakimś produkcie należy ponownie go wykluczyć.
Produkty zawierające duże ilosci FODMAP, które należy wyeliminować to:
- Owoce: jabłka, gruszki, brzoskwinie, morele, śliwki, mango, arbuz, owoce suszone, z puszki
- Warzywa: strączkowe, kapustne, buraki, cebula, czosnek, por
- Grzyby
- Mleko i delikatne przetwory mleczne (krowie, owcze, kozie) – jogurty, twarogi, kefiry, maślanki, śmietana, napój sojowy
Produkty zbożowe: pszenne, żytnie, jęczmienne
- Orzechy nerkowca, pistacje
- Miód, słodziki, syrop glukozowo-fruktozowy
Produkty zawierające małe ilości FODMAP, dozwolone w diecie:
- Owoce: banany, kiwi, cytrusy, jagody, truskawki, winogrona
- Sery żółte, brie, camembert, mozzarella, mleka roślinne- migdałowe, ryżowe
- Mięso, ryby, jaja, tofu
- Produkty zbożowe: bezglutenowe (ryż, komosa, kasza gryczana, jaglana), chleb orkiszowy na zakwasie, mąka orkiszowa, owsiana,
- Orzechy włoskie, ziemne, sezam, słonecznik, pestki dyni
Jest to bardzo ogólnikowa lista produktów. Jeśli chcecie zastosować dietę FODMAP zachęcam do zajrzenia na stronę www.fodmap.pl tam znajdziecie bardzo szczegółowe listy z produktami i wiele innych przydatnych informacji.
Polecam również książkę Hanny Stolińskiej – Fiedorowicz pt.:”Jelito drażliwe leczenie dietą”.
foloren torium
18 lutego 2019 @ 12:18
Great tremendous issues here. I?¦m very glad to see your article. Thanks a lot and i’m looking forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?
Anonim
9 sierpnia 2019 @ 06:55
Linijka “Produkty zawierające małe ilości FODMAP…” zginęła w gąszczu produktów, których nie powinno się jeść, stała się jednym z podpunktów “Absolutnie unikać”, co może wprowadzać w błąd, szczególnie nieuważnie czytających 🙂
Paweł
13 listopada 2019 @ 19:42
Słuszna uwaga – w pierwszej chwili zrozumiałem, że tą dieta polega na klanie jedzeniu niczego.
Kasia Stuhr-Błażejewska
13 listopada 2019 @ 20:36
Dzięki!