Dieta DASH to stworzony przez naukowców plan żywieniowy
Czym różni się dieta DASH od diety Atkinsa, diety Ducana, diety niełączenia, diety Paleo…? Co chwilę słyszymy o nowej, rewelacyjnej i najskuteczniejszej diecie czy metodzie na poprawę zdrowia i utratę zbędnych kilogramów. Ale podczas stosowania oraz po skończonej kuracji, samopoczucie czy też efekt końcowy nie zawsze bywa zadowalający.
Dlatego kilka słów na temat diety DASH – diety ułożonej przez naukowców i lekarzy, którzy chcieli stworzyć podparty wiedzą i badaniami plan, który pomaga chorym. Dieta DASH to przede wszystkim plan rozumiany jako trwała zmiana nawyków, nie tylko kilku tygodniowym okresie wyrzeczeń. Plan, zapewniający obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, spadek ciśnienia krwi oraz obniżenie ryzyka cukrzycy i otyłości.
Dieta DASH czyli dieta dla każdego
Naukowcy z Amerykańskiego Instytutu Serca, Płuc i Krwi jako cel obrali sobie ułożenie planu żywieniowego, który przyczyniałby się do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz poprawy profilu lipidowego we krwi, a tym samym usprawnienia kondycji całego organizmu. Założenia diety zostały następnie poddane szeregu badaniom naukowym, dzięki czemu oceniona została jej skuteczność.
W ten sposób powstał plan żywieniowy o nazwie DASH – Dietary Approaches to Stop Hypertension.
Założenia diety DASH są bardzo proste – jest obfita w owoce, warzywa, niskotłuszczowy nabiał, pełnoziarniste produkty, ryby, drób, strączki, pestki i orzechy. Jednocześnie zmniejszeniu ulega podaż soli, cukru, tłuszczów oraz czerwonego mięsa. Dzięki temu w diecie unikamy nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Zwiększamy za to ilość potasu, magnezu, wapnia czy błonnika pokarmowego. Zmianie powinna towarzyszyć regularna aktywność fizyczna oraz inne zachowania prozdrowotne jak: rezygnacja z palenia papierosów, nadmiernego spożycia alkoholu czy odpowiednia ilość snu.
Zalecenia wydają się być powszechnie wszystkim znane i banalne, ale…
teoria i praktyka nie zawsze idzie ze sobą w parze, a zmiana powinna nam towarzyszyć przez całe życie!
Wyzwanie
Postarajcie się od dziś wprowadzić maleńką zmianę w swojej diecie. Planując obiad, robiąc śniadanie i w trakcie zakupów pomyślcie o składnikach, o których mówi dieta DASH. Dodajcie więc warzywa do kanapki, kupcie razowe pieczywo, a na przekąskę sięgnijcie po orzechy. Nie kupujcie solonych i prażonych – możecie uprażyć je w domu i wtedy będą zdrowe, a Was otoczy piękny zapach. Zróbcie to dla siebie!